צפייה בסרטים וסדרות טלוויזיה באינטרנט
Search
דף הבית » מאמרים » בורג’ו ביריג’יק סדרות

בורג’ו ביריג’יק סדרות

מתחשק קצת להשוות את הסדרה הזו לסדרה טורקית נוספת בנטפליקס, “מוסכמות”. גם שם הדמות המרכזית היא אישה בשולי החברה, המנקה אצל עשירים, והיא נחבאת אל הכלים ומקטינה את עצמה. אכן יש לסדרות תמות דומות, אבל “מוסכמות” עוסקת הרבה במבט ביננו לבין האחר שאינו כמונו וחיפוש אחרי סגירת הפער הזה, כשעולמן של נשים הוא רק חלק מזה, ואילו ב”פאטמה” נקודת המבט הנשית היא העיקר. הדמות של פאטמה מייצגת מציאות ידועה שבה נשים הן לא שוות ערך לגברים, לרצונות שלהן יש פחות משקל בכל סיטואציה, ומלמדים אותן מילדות להקטין את עצמן ולהיות שקטות כדי לא לסכן את עצמן.

  • הפורמט מאלץ את היוצרים לספר סיפור קולח, חסכוני, ומצריך עבודה של השחקנים והבמאי כדי להעביר את כל מכלול הרגשות והדרמה לצד התקדמות העלילה שלא עוצרת לרגע.
  • זה המסר הגדול של הסדרה הזאת, והוא בולע כל דבר אחר – ולא בקטע רע.
  • אבל העבודה שלה על התפקיד לא הייתה מן הסתם רק קוסמטית.
  • למרות שמבחינת החוק היא רוצחת סדרתית, חד וחלק, לצופים ברור כל הזמן המניע שלה – הפגיעות שנעשו כלפיה לאורך חייה.
  • סדרה טורקית משנת 2020 בת 8 פרקים בשם ‘מוסכמות’ (Ethos), שסביר להניח תגרום לכם לשכוח מכל מה שחשבתם עד היום על סדרות טורקיות.
  • שאלת המוסר נשאלת פה רק בקול ענות חלושה, מכיוון שקשה שלא להזדהות עם הרצון שלה לנקמה וצדק, וקשה ללב לא לעודד אותה לחסל את כל הנצלנים, האנסים, המשתמשים, המתעלמים והמפקירים בחייה.
  • בעקבות זאת הוא מסכים להילחם באויביו של הסולטן בתמורה לאדמה חדשה עבור השבט שלו.
  • קוברה היא נערה נאה וטובת לב, שגדלה עם אביה השתלטן ובילתה את חייה בלשרת אותו.

פאטמה, אישה בשולי השוליים של החברה, אישה בלי מעמד, כסף, השכלה או אפילו ביטחון בדמות בעל, נאלצת לעשות מעשה כל כך אלים, להיות כל כך קיצונית, רק כדי להיות נוכחת בעולם, כדי שקולה סוף סוף יישמע. זה המסר הגדול של הסדרה הזאת, והוא בולע כל דבר אחר – ולא בקטע רע. נקודת הפתיחה היא שיש לנו דמות ראשית שהיא רוצחת, וכדי להשיג חיבור של צופים עם דמות אלימה כזו דרוש משחק מדויק וסוחף, והשחקנית בורג’ו ביריג’יק בתפקיד פאטמה לא מאכזבת. ביריג’יק היא שחקנית ידועה שמככבת בטלנובלות טורקיות פופולריות, ופה מפתיעה את הקהל שרגיל לראות אותה זוהרת, מאופרת ואופנתית.

סדרות ערוץ ויוה

גם הוא, שאכפת לו, לא באמת מקשיב לה, וגם הוא משתמש בה, כשהוא מקבל השראה מדמותה ולומד אותה לכתיבה שלו. כשאנחנו נכנסים לעולמה של פאטמה לראשונה, כבר אין זכר לילדה שהייתה פעם, זו ששיחקה כדורגל עם הבנים ונלחמה עבור אחותה. פתאום האלימות שקרתה במקרה הופכת להיות תקווה, נקודת יציאה, פתרון לבעיות שלה. זה הדבר היחיד שאיזן קצת את משחק הכוח בינה לבין כל אלה שסביבה.

תחושת הביטחון נדמית הרבה פעמים כמו אשליה.פאטמה היא דמות שקל מאוד לחוש אליה אמפתיה וחמלה, מהרגע הראשון של הסדרה ועד האחרון. למרות שמבחינת החוק היא רוצחת סדרתית, חד וחלק, לצופים ברור כל הזמן המניע שלה – הפגיעות שנעשו כלפיה לאורך חייה. שאלת המוסר נשאלת פה רק בקול ענות חלושה, מכיוון שקשה שלא להזדהות עם הרצון שלה לנקמה וצדק, וקשה ללב לא לעודד אותה לחסל את כל הנצלנים, האנסים, המשתמשים, המתעלמים והמפקירים בחייה. הבימוי המדויק של אוׂזגוּר אוׂנוּרמה היוצר, והמשחק הנהדר של בורג’ו ביריג’יק, דואגים שנרגיש בכל רגע את חוסר התקווה, הבדידות והכאב שלה.

סדרות טורקיות בנטפליקס שכדאי לכם להוסיף לרשימת הצפייה

היא נסחפת לרומן הכוזב שייהיט מציע לה ומתאהבת בו. היחסים עמו יגרמו לקוברה נזק רב, אך היא תהפוך מאישה תמימה לאישה חזקה שיודעת לעמוד על שלה. תוך כדי שהוא מנסה לחמוק מהמוות שרודף אחריו, הוא מבקש לגלות את האמת על עברו ומאמץ זהות חדשה בשכונה קטנה באיסטנבול.

אישה שמסתובבת בעולם גברי שמתעלם ממנה, מצרכיה, רצונותיה והכאבים שלה, ו”נזכר” בה רק כשהיא ממלאת פונקציה שמועילה לו. שוב ושוב מוצאת את עצמה פאטמה ברגע שבו היא בטוחה שנתפסה, והינה סוף סוף יעצרו אותה ממסע ההרג שלה, אבל זוכה רק להתעלמות.

יש לכם עוד סדרות טורקיות בנטפליקס ?

בדרך הם מוצאים חברות, אהבה ואומץ להיות מי שהם. הסדרה מתארת סיפור על רוצח שכיר מסתורי ומיוסר בשם גולג’ שבוגד במעסיק שלו ומנסה לברוח מהחיים שהכיר.

הסדרה “פאטמה” מדגימה את כוח העל של אישה בלתי נראית

אך מסתבר שתעשיית הטלוויזיה בטורקיה התפתחה משמעותית בשנים האחרונות ולמרבה הפלא גילינו לאחרונה כמה סדרות טורקיות בנטפליקס שריתקו אותנו למסך. איזו עוד סדרה טורקית מומלצת אתם מכירים בנטפליקס או בכלל, תכתבו לנו בשרשור התגובות כאן למטה. אישה צעירה שעובדת למחייתה בתור מנקת בתים אפרורית למודת טרגדיות הופכת לרוצחת תוך כדי חיפושים אחר בעלה, אסיר לשעבר, שנעלם.

עוד בוואלה!

משם הדברים רק הולכים ומסתבכים, ופאטמה שוקעת עמוק יותר ויותר בביצה הטובענית של אנשים שמנסים לנצל את חוסר האונים שלה. היא חיה בסיר לחץ, במצב מתמשך של חרדה שקשה לא להזדהות איתו. רק מדי פעם, כאשר היא עובדת עם סופר שאת ביתו היא מנקה, אפשר לקבל הצצה לפאטמה האמיתית. מי הייתה יכולה להיות אם החיים שלה היו אחרים, אם הייתה יכולה להפסיק את מלחמת ההישרדות ופשוט להיות היא.

סדרות טורקיות בנטפליקס – בואו נתחיל!

העיכוב בצילומים איפשר חודשיים של הכנות מוקדמות, שהן מותרות נדירות לשחקני טלוויזיה. ביריג’יק סיפרה בריאיון שניצלה את הזמן הזה כדי לחקור את הפסיכולוגיה של הדמות, ואת המורכבות של הטראומות השונות שהיא נושאת. השחקנים הטורקים רגילים לתפקידים בסדרות בעלות עשרות ולפעמים מאות פרקים, שכל אחד מהם ארוך כמו סרט קולנוע.

היא מצאה דרך להילחם בזרם שמושך אותה לתחתית, אולי בפעם הראשונה מאז שהייתה ילדה. אבל מכיוון שהיא בסופו של דבר אישה מוסרית ולא רוצחת פסיכופטית קרת לב, היא כל הזמן מחפשת מוצא, מחפשת דרך לחזור חזרה. וככה היא מיטלטלת ממקום למקום, מבריחה לבריחה, חצי ממנה מנסה לשרוד והחצי השני משווע להיתפס.בסיפור הזה, החולשה של פאטמה היא בו זמנית גם כוח-העל שלה.

טלוויזיה

מה שמתחיל בתור רצח שנעשה בטעות הופך למסע רצחני שמכריח אותה להתמודד עם פצעים ישנים. סדרת מתח של נטפליקס שיצאה בשנת 2021 עם השחקנית בורג’ו ביריג’יק (כוכבת “קוזגון”)  וקיבלה ביקורות טובות. דרמה תקופתית מומלצת שעלתה לשירות התוכן של נטפליקס בסוף 2021.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן